Logo Logo
Jak vybrat matraci
  • 08.11.2021
  • matrace, pěnová matrace, pružinová matrace,

Kvalitní spánek je naprostým základem každého zdravého člověka. Bez správné matrace toho však stěží dosáhnete a špatně zvolená matrace vám ještě k tomu může způsobit mnoho problémů. V našem článku se podíváme na to, jak správně vybrat matraci.

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Nejprve si projdeme nejznámější typy matrace, podíváme se na jejich vlastnosti a nejvhodnější použití. Následně si vysvětlíme rozdílné tvrdosti matrací a velikosti matrace. Pojďme na to!

Typy matrace

Na trhu naleznete rozdílné typy matrací, které se liší konstrukcí, vlastnostmi a vhodným použitím. Největší otázka určitě je, jestli pěnovou nebo pružinovou matraci. To však nejsou jediné typy, které na trhu naleznete. Všechno však pěkně popořádku.

Pružinová matrace je jeden z nejpoužívanějších typů matrace. Její vnitřní konstrukce se skládá z množství ocelových pružin, které nabízí skvělou pružnost a možnost přizpůsobit se vašem tělu. Tato matrace je vhodnější hlavně pro těžší lidi, kteří by na pěnové matrace nenašli správnou oporu. Druhem pružinové matrace je i velmi oblíbená taštičková matrace, které má všechny pružiny schované do taštiček, čímž lépe reagují na bodové zatížení.

Dalším nejpoužívanějším typem je pěnová matrace, která se skládá z více vrstev pěny. Díky těmto vrstvám je o trochu méně prodyšná než pružinová matrace, avšak dobře tepelně izoluje. Kdo tedy v noci mrzne, pro něj je vhodnější pěnová matrace. Ta je taky vhodnější pro lehčí lidi, protože pro nalezení nejlepší spánkové polohy nechá zapustit těžké části těla jako například kyčle. Těžší lidé by se zabořili celí a nedokázali tak správnou polohu nalézt.

Alternativou mohou být gelové matrace, které dokážou velmi přesně kopírovat naše tělo. V zimě vám pomohou s kumulováním tepla a v létě příjemně ochladí. Další možností je sendvičová matrace, která se skládá z různých pěnových vrstev. Vyznačuje se dlouhou životností.

Trojitá matrace 160 x 200 cm

Tvrdosti

Tvrdost matrace je jedním ze základních parametrů, podle kterého si matrace vybíráme a při porovnávání matrací ji naleznete pod indexem H. Je to opravdu na vašich požadavcích, spánkové poloze a vaší hmotnosti, ale obecně se dá říct, že měkčí matrace jsou vhodnější pro lehčí lidi, a případně hlavně ženy. Tvrdší pak naopak pro těžší muže.

  • H1 – Velmi měkká
  • H2 – Měkká
  • H3 – Středně tvrdá
  • H4 – Tvrdá
  • H5 – Velmi tvrdá

Rozměry a nosnost

Nosnost i rozměry matrace se odvíjejí podle velikosti postele a počtu osob, kteří budou postel, respektive matraci využívat. Matrace by měla být alespoň o 20 cm delší, než je výška postavy osoby, která na ní bude ležet. Co se týče výšky, tak by měla být alespoň 15 cm vysoká. Mnoho lidí však volí vyšší matrace, které zlepšují oporu. Nosnost je opět velmi důležitým faktorem a největší rozdíly jsou u matrací pro 2 či 1 osobu. Rozhodně byste neměli nosnost opomíjet, aby nedošlo k nepříjemným bolestem zad a krční páteře kvůli špatné spánkové poloze.

Největší rozdíly budou v rozměrech plochy. Pro jednolůžkové postele naleznete většinou matrace velikostí 90 x 200 cm nebo 75 x 200 cm. Větší rozpětí je u manželských postelí, kde se pohybujeme od 140 x 200 cm, 160 x 200 cm až do nejčastějšího rozměru 180 x 200 cm. Přitom si můžete zvolit buď jednu velkou matraci nebo si ji složit ze dvou matrací vedle sebe. Tato varianta se používá hlavně v případě, kdy je jeden z páru zvyklý na jinou tvrdost matrace. Když pak máte postel o rozměru 180 x 200 cm, tak můžete jednoduše složit dvě různě tvrdé matrace 90 x 200 cm.

Až budete mít všechny rozměry, vlastnosti a materiál vaší nové matrace promyšlené, tak vám doporučujeme navštívit srovnávač decorise.cz, ve kterém naleznete širokonou nabídku pěnových, gelových i pružinových matrací v různých rozměrech a provedeních. 

Závěr

A jsme na konci našeho článku. Při výběru nové matrace je důležité řídit se základními pravidly, svými požadavky, velikostí postele a počtem osob užívající matraci. Věříme, že díky našemu článku naleznete ve své posteli ničím nerušený a zdravý spánek.